Informační centrum AKO

Proč se rozhodnout pro hadicové ventily AKO?

Využijte servisních výhod od světové jedničky na trhu

3D tisk z betonu za pomoci hadicového ventilu série VMP firmy AKO

Společnost AKO poskytla hadicový ventil na prototyp robota zajišťujícího 3D tisk z betonu. Ventil série VMP, o jmenovitém průměru DN 25, dodáváme s otěruvzdornou manžetou, aby zde byla zajištěna dlouhá doba používání bez jakýchkoliv problémů. Dále zde byl instalován bezpečnostní spínač, aby ventil i v případě výpadku tlaku zůstal uzavřený.

Robot na 3D tisk s vestavěným hadicovým ventilem AKO pracuje s vysokopevnostním betonem, do kterého se přidávají další aditiva o velikosti 0,3 mm – 1 mm. Proto se u těchto abrazivních médií používá oděruvzdorná manžeta hadicového ventilu z vysoce jakostního přírodního kaučuku.

Celosvětově první robot na 3D tisk z betonu se již dva roky nachází ve fázi vývoje a na trh by se měl dostat koncem roku 2018. Pomocí tohoto robota na 3D tisk, který je vybaven hadicovým ventilem AKO, by se mělo po jeho uvedení na trh vyrábět velké množství betonových dílů přímo na místě. 3D tiskárna by měla na zakázku vyrábět malé betonové prefabrikáty a rovněž dílce na obkládání fasád.

Robot na 3D tisk je přibližně velikosti člověka, je umístěn na portálovém jeřábu a vybaven ramenem se šesti pohyblivými osami; měl by tedy být schopen rychle a flexibilně provádět úkoly, které jsou mu svěřeny. Beton se zde v požadovaném rozměru vstřikuje kývavým pohybem tlakovou tryskou (o průměru: cca 10 mm) a vrstvu po vrstvě tak „tiskne“ požadovaný tvar nebo požadovaný trojrozměrný objekt. Vestavěný hadicový ventil AKO ze série VMP je spínán před tlakovou tryskou a zajišťuje tak správné dávkování a spolehlivé zastavení a obnovení dodávek vysokopevnostního betonu. Díky vestavěné oděruvzdorné manžetě je hadicový ventil odolný vůči abrazivním vlastnostem betonu, ve kterém jsou různé příměsi.


Používáte nějaké podobné zařízení?
Rádi vám s použitím hadicových ventilů poradíme!

 

Prvotní zkoušky prováděné ventilem s pneumatickým válcem vyvolaly obavy o bezpečnost; neexistoval žádný bezpečný způsob jak bez rizika a bez poškození zařízení odvádět případně vzniklý přetlak, protože v případě vzniku přetlaku není možné pneumatické válce dále ovládat.

Došlo k rozpracování různých alternativ a konečné rozhodnutí padlo na hadicový ventil ze série VMP od společnosti AKO. Vypuštěním stlačeného vzduchu z hadicového ventilu může přetlak ze systému bez problémů uniknout, aniž by došlo k poškození a zničení jednotlivých dílů. Pokud tlak stoupne nad rizikovou úroveň, může automaticky uniknout přes hadicový ventil, který se automaticky začíná při určitém diferenciálním tlaku otvírat. Další výhodou bylo snížení hmotnosti, které bylo instalací hadicového ventilu dosaženo. Pokud byla celková hmotnost v případě regulační armatury kolem 40 kilogramů, je dnes s hadicovým ventilem VPM pouhých 500 gramů. Výrobce tak mohl v této oblasti ušetřit více jak 98% celkové hmotnosti.
Specialista pověřený oblastí výzkumu daného projektu:

  "S instalovaným hadicovým ventilem jsme opravdu maximálně spokojeni a velký dojem na nás udělala především rozmanitost produktů společnosti AKO. Je dobré vědět, že pokud budeme potřebovat větší ventily, není zde problém je v budoucnu do projektu zařadit."

Hadicový ventil VMP025.03XK.72 u 3D-tisku / Contour Craftingu

Požadavky:

 • Odolný ventil s nutností zcela minimální údržby.
 • Výrazné snížení hmotnosti ve srovnání s původně používaným ventilem.
 • Bezpečné vypouštění nežádoucího přetlaku uvnitř systému.
 • Při snížení / výpadku tlaku musí zůstat ventil dále uzavřený.

Dosažené cíle:

 • Použití oděruvzdorné manžety z přírodního kaučuku zaručuje dlouhou životnost a minimální nutnost údržby.
 • > 98% snížení hmotnosti ve srovnání s původním modelem.
  Původní ventil: 40 kg
  Hadicový ventil: 500 g
 • Pokud je dosaženo kritického provozního tlaku (příliš vysoký diferenciální tlak), tak se hadicový ventil otevírá automaticky.
 • Je zde instalován bezpečnostní spínač, aby hadicový ventil i v případě neplánovaného výpadku / snížení tlaku zůstal uzavřený.

Médium:
Řídký beton,
vysokopevnostní beton

Velikost zrna:
0,3 mm - 1,0 mm

Procesní teplota:
Okolní teplota

Normální poloha:
uzavřeno

Přídavná volba:
Bezpečnostní obvod

Konfigurace ventilu:
Jmenovitý průměr: DN 25
Série: VMP
Plášť: POM, černý
Přípojky: Vnitřní závit, POM, černý
Manžeta: Přírodní kaučuk

Označení ventilu:
VMP025.03XK.72

Webshop:
VMP025.03XK.72

Světová jednička na trhu

39let rodinného podniku

600nových zákazníků ročně

20.000zákazníků po celém světě

Jedinečný závazek dodávky

< 0,2 %reklamací

> 99 %spokojených zákazníků

30prodejců po celém světě

Největší produktová paleta

10.000variant hadicových ventilů

2.500variant k dodání ze skladu

100.000prodaných jednotek ročně

Rozsáhlé servisní služby

80CAD formátů

32animačních videí s ukázkami montáže

16jazyková dokumentace